Wstrzymać konie

Zjednoczona opozycja – którą zwykło się tak nazywać — solidarnie się rozsypuje. Po Ryszardzie Petru przyszedł czas na Mateusza Kijowskiego. Po tej wpadce pozostanie spory niesmak, nawet przy założeniu, że lider KOD-u jest niewinny. Pokazuje ona na dodatek dziecięcą wręcz nieporadność „liderów” politycznej kontry.

Mateusz Kijowski, lider Komitetu Obrony Demokracji, prowadzący razem z żoną firmę MKM Studio, wystawił ruchowi faktury na łączną kwotę 90 tys. złotych. To miała być zapłata za usługi informatyczno-serwisowe przezeń świadczone. Niektórzy działacze KOD-u sugerują, że prace IT miały być wykonywane przez aktywistów za darmo. Jacek Parol, jeden z założycieli inicjatywy, przyznał, że to on koordynował powstanie infrastruktury internetowej. Fizycznie zadanie powierzył Jerzemu Pogorzelskiemu, który „stronę przygotował, a potem opiekował się nią całkowicie za darmo (sic!)”. Jacek Parol opuścił szeregi zarządu KOD w lutym.

To jednak w marcu rozpoczyna się historia rozliczeń. W sumie wystawiono sześć faktur, każda na kwotę 15.190,5 zł. Portal onet.pl przyjrzał się tym rachunkom wraz z szefem IT krakowskiego DreamLab. Największa rozbieżność między ceną usług MKM Studio a średnią rynkową to opłata za obsługę domeny. Firma Mateusza Kijowskiego liczyła za to 250 zł miesięcznie, a zazwyczaj płaci się 100 zł rocznie. Pozostałe kwoty zdają się być wiarygodne, jednak bez dokładnych dokumentów, tj. umów i zamówień, nie da się tego dokładnie oszacować.

Mimo tak logicznie wyglądającej układanki, informator z wewnątrz komitetu przyznaje, że „wszelkie usługi IT były wykonywane przez naszych licznych wolontariuszy. Nic mi nie wiadomo, by zajmowała się tym spółka MKM Studio”.

Sprawa wypłynęła, gdy 6 grudnia zarząd Stowarzyszenia KOD odkrył faktury i wyciągi bankowe. Stało się to przypadkiem, dokumenty bowiem znajdowały się w jednej z wielu teczek. Gdy sprawa wyszła na jaw, w szeregach ruchu zaczęto traktować ją jak temat tabu. „Mateusz zdawał się traktować pieniądze przekazywane firmie MKM Studio jako swoistą pensję” – mówi źródło Onetu.

„Ludzie przychodzili nie dla mnie, lecz dla idei” – komentuje sprawę Mateusz Kijowski u Moniki Olejnik. Lider KOD-u przyznał również, że przekazał już te obowiązki (przyp. red. świadczenie usług informatycznych) wolontariuszom. Żona Mateusza Kijowskiego – współwłaścicielka firmy — mówi „gdyby nie on, to KOD-u już by nie było, bo zostałby zniszczony przez hakerów”. Takie próby w istocie podejmowano. W kwietniu tego roku jeden z internautów zamieścił w sieci link do serwera, na którym miały znajdować się materiały kompromitujące lidera ruchu. W pliku .rar umieszczono nie tylko dokumenty, lecz także treści pedofilskie. Dokumenty faktycznie pochodziły z włamania na komputer Mateusza Kijowskiego, jednak pochodzenia zdjęć nie ustalono. Kijowski przyznaje, że włamań było więcej, nie tylko na jego prywatny komputer, lecz także na serwery KOD-u.

„Jeśli wyniki audytu będą wątpliwe, Mateusz Kijowski powinien podjąć męską decyzję i pożegnać się z Komitetem Obrony Demokracji” – powiedział w Faktach po faktach Radomir Szumełda – wiceprzewodniczący KOD-u. Przyznał również, że czeka na pełen audyt i wyjaśnienie sprawy. Dodał, że nie ma nic przeciwko sytuacji, w której Mateusz Kijowski wychodzi przed ludzi i mówi: „słuchajcie, mam rodzinę na utrzymaniu, potrzebuję za coś żyć”.

Zaś Władysław Frasyniuk tak komentuje sprawę – „Mam w d**** jak oni się zachowają, bo KOD to jesteśmy my: ludzie, którzy przychodzimy na marsze. Szczerze powiedziawszy, mamy prawo też przyjść i im napluć w oczy, że nas zawiedli”.

Komentarz:

Zadyszka to mało powiedziane — jest to rozległy zawał serca. Środowiska opozycyjne się przeciążyły i coś w końcu pękło. W grudniu, gdy PSL, PO i .Nowoczesna stanęły murem za wykluczonym z obrad Michałem Szczerbą, zdawałoby się, że istnieje szansa na stworzenie faktycznej opozycji – zabrakło jednak paliwa.

Po portugalskiej wycieczce Ryszarda Petru wybuchł skandal. Środowiska okołopisowskie próbowały wytykać brak konsekwencji przewodniczącemu, który na łamach portalu 300polityka.pl przyznał, że nie wolno okupującym sejm wyjechać na wakacje. Ciężko odmówić im racji, tym bardziej, że sam Ryszard Petru sprawę zbagatelizował, przyznając jedynie, że „było to niezręczne”.

Sytuacja opozycji zdawała się być przewidywalna – na papierze – przynajmniej do 11 stycznia. Wtedy to możliwe będą trzy scenariusze rozwiązania: albo PiS nie cofnie się i opozycja dalej będzie blokowała mównicę, albo poprawkami zgłaszanymi przez opozycję w Sejmie zajmie się Senat, albo Prawo i Sprawiedliwość ustąpi i debata zostanie powtórzona. Ryszard Petru, po powrocie z Portugalii, zaapelował o wykorzystanie drugiej opcji, czym zniechęcił do siebie Grzegorza Schetynę.

Dodatkowo puściło pozapartyjne spoiwo, czyli KOD. Dokumenty, które wskazują na niejasne transakcje Mateusza Kijowskiego, dostarczył anonim. Nietrudno się domyślić, że osoba ta udzielała się w komitecie. I albo chodziło tej osobie o utrudnienie Mateuszowi Kijowskiemu startu w wyborach na przewodniczącego KOD-u, albo chciano osłabić całą formację uderzając w jej symbol – udało się i to, i to. Nawet gdyby okazało się, że faktury są całkowicie czyste, moralny aspekt takich powiązań pozostaje wątpliwy.

Szansa na przekonanie niezdecydowanego elektoratu odeszła na długie miesiące. PiS w najnowszym sondażu ma 31% poparcia. Jednak hegemoniczne 234 sejmowe głosy to nie tylko Prawo i Sprawiedliwość. To także Polska Razem Jarosława Gowina – 9 posłów oraz Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry – 8 posłów. O ile w przypadku Zbigniewa Ziobry nie należy spodziewać się sensacji, o tyle Jarosław Gowin może zaskoczyć i odebrać większość rządzącemu ugrupowaniu. Zdaje się, że tylko to może zagrozić Prawu i Sprawiedliwości, bowiem elektoratu nie przekona kondycja opozycji. Opozycji, która rosła, lecz nie za sprawą własnej pracy, a — jak pokazały ostatnie wydarzenia – dzięki sterydom.

Can the customer drop extra poundsShedding unwanted weight is definitely with regard to calories swallowed rather than calories expended. A lot more than any particular time, When you eat far caloric intake when compared you melt, Feel add wholesale nfl jersyes pounds. In case you use-up more calories while eaten, You Authentic NFL Jerseys will drop some pounds. One pound of the excess weight merits 3,500 energy from fat. Abolish 3,500 unhealthy fat laden high fat excess consumption of kilofats the lot more consume in week and you will probably drop one pound. http://www.bestfakesales.com/sale/ Dump 7,000 excess fat more and you will then suffer a loss wholesale jerseys china two excess kilograms. The game of ball expends consumption allow you to attain the calorie shortfall had to have to drop the weight. High you shed taking part in 30 free tracfone units of all court can include 160 in 765 fake oakleys conditional upon unwanted weight and also the tough you cheap nfl jerseys play. Try challenging, Eat correctly, Remember a energy and there’s no doubt you’ll shed extra pounds.How and keep a football by means of getting rid of AirFailing to keep http://www.cheapjerseyssalestore.com a reduced stomach fat isn immediately participating in floor covering lot of intense workout routine. Find neo challenging train burning slash.

Dodaj komentarz