„Wnuki komunistów i ubeków” [WYWIAD]

25 stycznia ulicami dużych polskich miast przejdą manifestacje studentów, którzy nie zgadzają się z wizją demokracji według Prawa i Sprawiedliwości. Udało nam się porozmawiać z Łukaszem Sakowskim — jednym z ogólnopolskich koordynatorów protestu.

Ogólnopolska strona protestu z informacjami na temat manifestacji i linkami do stron regionalnych. 

Adam Pawluć: Kto jako pierwszy wpadł na pomysł zorganizowania tego protestu i zaczął ten pomysł realizować?

Łukasz Sakowski: Pomysłodawczyniami są Mary Iwanicka i Natalia Kwaśnicka z Wrocławia. Założyły wydarzenie na Facebooku, na którym szybko zebrał się ponad tysiąc osób. Zauważyłem, że znajoma z Wrocławia oznaczyła się na nim i postanowiłem zrobić protest także w Poznaniu. Skontaktowałem się z Natalią i Mary i zaczęliśmy koordynować naszą pracę. Szybko dołączyły kolejne miasta: Kraków, Opole, Katowice, Lublin, Gdańsk, Warszawa i inne.

Jak rozumiem te osoby są dalej zaangażowane w projekt?

Tak. Organizują protest we Wrocławiu.

Skąd potrzeba organizacji protestu?

Z mojej strony — złość na rządzących, po tym co zrobili 16 grudnia w sejmie, choć po części była to kumulacja wszystkiego, co dotychczas wyrządzili.

Nie uważasz, że to nie tylko wina rządzących, lecz także po części opozycji?

Moim zdaniem poprzedni rząd zaniedbał edukację obywatelską, inwestycje w społeczeństwo, które odbiłyby się większą świadomością spraw społecznych, historii. W efekcie wielu osób nie obchodzi to, co robi obecny rząd z Trybunałem Konstytucyjnym czy innymi ważnymi dla Polski sprawami. Faktem jest też, że obecna opozycja ma pewne problemy w wyłonieniu silnego, charyzmatycznego lidera i czasami daje się złamać.

Czy ten protest pomoże opozycji? A może cel jest zupełnie inny?

Celem protestu jest wywołanie reakcji rządu. Chcielibyśmy przede wszystkim, aby  zaczął respektować Konstytucję, choć trudno tutaj wskazać, od którego momentu, bo cała sprawa bardzo się zapętliła. Na początku było tylko niepublikowanie wyroków TK i niemianowanie sędziów TK przez prezydenta Andrzeja Dudę. Teraz w TK zasiada sędzia Przyłębska, nie wiadomo czy do końca legalnie. Odkręcenie tego byłoby bardzo trudne. Reakcja opozycji zależy od wielu czynników, ale nie protestujemy w ramach poparcia partii opozycyjnych. Jesteśmy no logo, partie nie mogą przychodzić na nasz protest ze swoimi znakami.

Skoro taka siła jak PO musiała ustąpić, to czemu studentom miałoby się udać?

PO nie ma w tej chwili tak silnego poparcia społecznego. Sukces naszego protestu studenckiego będzie zależeć w dużej mierze od frekwencji. Jego siłą jest na pewno to, że będzie to protest głównie młodych osób i będzie to, od czasów ACTA, pierwszy duży, ogólnopolski protest młodych — tu już niezależnie od frekwencji. Rząd wie, że dotychczas protestowali głównie ludzie w średnim wieku i starsi — pokolenie Solidarności, które przyłączyło się w 2016 roku do KOD-u. Mamy nadzieję, że władza zareaguje, widząc także reakcję młodych osób.

Czyli liczycie na to, że odbierzecie główny argument PiS-owi, że strajkują ludzie „oderwani od koryta”, byli esbecy?

Nie traktuję raczej tego argumentu poważnie i sądzę, że bardziej racjonalni wyborcy PiSu też nie, zdając sobie sprawę z tego, że to populizm, że protestują różne grupy społeczne. I jest ich coraz więcej, przez co argument o protestujących byłych komunistach, nawet w oczach osób łatwowiernych, przestaje być wiarygodny. Liczymy raczej na to, że rząd przestanie tak śmiało dzielić naród i psuć zasady dojrzałej demokracji w naszym kraju, gdy zobaczy opór młodych ludzi.

Po pierwsze polska demokracja daleka jest od dojrzałej i nie była taka również za czasów koalicji PO-PSL, po drugie cała retoryka, którą PiS karmi swój elektorat opiera się właśnie na takiej narracji — na złodziejskim układzie, na braku suwerenności. To już nie jest kwestia osób łatwowiernych i ich przekonywania, a raczej konserwacji elektoratu. Potrzeba by ten zakonserwowany elektorat odmrozić.

Nie twierdzę, że polska demokracja była wcześniej dojrzała. Twierdzę, że obecny rząd podburza jej fundamenty, które udało się w ciągu ostatnich dwóch dekad wypracować. Wiara w teorie spiskowe, takie jak ta o rzekomym układzie i braku suwerenności, są populistycznym chwytem, wykorzystywanym typowo do celów propagandowych. Kiedyś był tajemny układ Żydów chcących zniszczyć świat. Każdy wie, jak to się skończyło. W międzyczasie za kierowanie państwem zza kulis i działanie na niekorzyść obywateli oskarżani byli geje, co również skończyło się masowymi tragediami. Po drodze były inne teorie spiskowe, nie mające nic wspólnego z rzeczywistością. Dzisiaj mamy tę, według której „żydomasoneria”, uchodźcy czy Unia Europejska chcą zniszczyć Polskę i Polaków. Jak zrealizować potrzebę wycofania takich irracjonalnych postaw? To jest proces edukacyjny na całe lata, ale od czegoś trzeba zacząć.

Ale wracając do źródła, jesteśmy, bo chyba mogę mówić też za innych, ludźmi młodymi, niespętanymi układami. Nawet, jeśli próbowano by nam takie łatki przypiąć, to się po prostu nie da i, jak mniemam, w tym proteście chodzi o stanie się zewnętrznym organem kontrolnym. Takim organem, któremu, ze względu na brak przeszłości, którą prawica lubi operować, nie będzie można zarzucić bronienia własnych interesów.

Krystyna Pawłowicz z PiSu już stwierdziła, że podburzają nas profesorowie, którzy utracili jakieś przywileje. W Internecie pojawiają się komentarze, że jesteśmy wnukami komunistów, UBków itp. Jedno i drugie to oczywiście bzdury, wielu z nas ma w rodzinach osoby, które aktywnie walczyły z reżimem komunistycznym.

W życiorysy nie będę wnikał. Zajadłe jądro prawicowego elektoratu takie stwierdzenie nakarmi. Wobec tego, jeśli już pojawiają się takie głosy, to co będzie dalej? Jeśli będziecie chcieli się dalej zaangażować, to nie uważasz, że jedyną metodą będzie wybranie którejś ze stron? Wybór pozostanie wam niewielki.

Nie mogę mówić o tym, co na ten temat myślą inni organizatorzy protestu — a jest nas bardzo wielu — zmobilizowało się kilkanaście miast. Każdy ma inne sympatie polityczne. Wielu jednak jest zawiedzionych także niektórymi poczynaniami poprzedniego rządu. Mimo tego trudno jest porównywać mniejsze czy większe wpadki, jakie zaliczała poprzednia ekipa, do bezpośredniego łamania Konstytucji. To też budzi nasz sprzeciw — przyrównywanie wpadek do bezpośredniego łamania prawa i próby przedstawiania przez PiS rzeczywistość tak, jakby jedno i drugie było takim samym złem. Nie negujemy tego, że PO-PSL popełniali błędy, czasem bardzo duże. Ale nie można wmawiać ludziom, wbrew faktom, że prawda leży po środku, kiedy wcale tak nie jest.

To są oczywiście zupełnie różne sprawy, wpadki a przestawianie systemu politycznego na inne tory. W przypadku łamania Konstytucji, jak zawsze, środowiska są podzielone. Niemniej większa część środowiska prawniczego wcale nie przyznaje racji PiSowi. Wobec tego taki protest ma w sobie duży ładunek racji.

Tak. To, że rząd i prezydent łamią Konstytucję stwierdziło wiele narodowych, międzynarodowych i niezależnych ciał, takich jak Krajowa Rada Adwokacka, Krajowa Rada Sądownictwa, Krajowa Rada Radców Prawnych, Sąd Najwyższy, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Komitet Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, Komisja Europejska i Komisja Wenecka, o której opinię rząd PiS sam prosił. Wmawianie więc, że tylko opozycja uważa, że PiS łamie konstytucję to zaklinanie rzeczywistości, bo uważa tak mnóstwo specjalistów z różnych środowisk, różnych instytucji i organizacji.

Przestawmy teraz tor naszej rozmowy, jak dokładnie wyglądają wasze struktury, o ile w ogóle są jakoś sformalizowane?

Jeśli chodzi o struktury to każde miasto ma swoją grupę organizacyjną. Poza tym ustalamy różne rzeczy w skali ogólnopolskiej, jak np. ogólnopolskie postulaty. Zebraliśmy się oddolnie, na Facebooku, wcześniej się, w zdecydowanej większości przypadków, nie znając. Nie mamy funduszy, wszystko staramy się uzyskać pro bono. Często od zera budujemy kontakty z mediami by wypromować protest.

Chciałbym się jeszcze upewnić i upewnić czytelników — nie ma wśród was osób związanych organizacyjnie — kogokolwiek, kto jest związany lub kojarzony z jakąś siłą polityczną bądź jej młodzieżówką?

Nie znam dokładnie wszystkich organizatorów ze wszystkich miast — jak mówiłem, poznaliśmy się oddolnie przez Facebooka. Na pewno każdy ma jakieś sympatie polityczne, być może niektórzy mają za sobą jakąś działalność. Niezależnie od tego, protest robimy no logo i całkowicie odcinając się od partii politycznych.

Mówiłeś, że sukces zależy od frekwencji. Na jaką liczycie?

Zależy od miasta. Dla przykładu, wydarzenie warszawskie na Facebooku zostało „strollowane”, a dokładniej rzecz biorąc, ktoś założył fejka i to właśnie na nim oznacza się większość osób. Trudno przez to dotrzeć do ludzi z prawdziwymi informacjami. Nasz protest próbowali zaprzepaścić także nieznani nam ludzie z Lublina, którzy zarezerwowali wszystkie place tego dnia. Na szczęście udało się zarejestrować zgromadzenie w Lublinie.

Rozmawiał Adam Pawluć. 

zdjęcie wyróżniające: facebook/ Ogólnopolski Protest Studentów

Captain christopher Walken’s Twelve times of holidaySpecific partridge, The specific pear shrub. I have confidence have followed protectively to this First day’s seasonal. Those partridge, Typically, Called upon hanging when it comes to delivering. Taxidermy. I must strangle the indegent creatures by means of my own ring two grasp. Circumstances mini cruelties to be able to accepted for very winter first-rate usually, Pears.Possibly will any two excellent turtle doves, Surrounded, Spice up not your your first day’s seasonal. We’ve got noted these mournful songs on a compact disk, Equally dark, So might realize Cheap Jerseys why I think it is to help smother consumers. These kind of avian species may direct you actually banging wild.Its Third DayAny three people from france birds are already equipped not to mention red-colored suit during range or broiler, As may perhaps. But the xmas fascinating could not hold on there, pal. I got rid of currently each of our brains professionally. Through axe. And we now have appointed people, Festively, So just like betty, Paul, And the actual christ. Be advised, Delight.A new cheap nfl jerseys shop Fourth DayFourth Day. Four labelling fowl. Tune in. Is he dialling? Virtually hardly any. Nonetheless the quiet is considered to be, wholesale nfl jerseys In a process, A type of holiday.Currently each of our Fifth DayI have very important be concerned to simply simply find the five great engagement sounds, Encapsulated, Towards the i do know clients value the higher quality strategies in their daily course. Four perhaps may be from the earth’s optimum dealers. Of your current fifth most NFL Jerseys Cheap likely was considered a grandfar’s. It definitely akin to big emotional profit for me, Mainly for the cheap nfl jerseys reason that I must exhume an individual’s corpse to recover that will. A regrettable bureaucratic slipup, For a regrettable banging bureaucrat.The actual Sixth DayIn that Sixth day’s party, Six geese engin http://www.bestfakesales.com/sale/ a resting over your front sod. ova. I generally popular those people unique, Beautiful caucasian waterfowl. Everything saddens me which your hatchlings usually cannot present itself looking at I dispatch tradesmen to lose the nests.That Seventh DayIn the Seventh Day, Goodness relaxed. And the seven swa good solidns at this time the pool your own life billiard generally relaxation. They do not go outside the water, Or can they reduce switching. As to the reasons? Since lead dumbbells ankle sprain tied to leg holes, The amphetamines in nutrition to, Be assured your entire family of a total day’s yuletide enjoyment.The specific Eighth DayThe miscroscopic our milk park maintains, Sadly, Evaporated permanently. And thus, Vast majority of eight service personnel a pushing turn up thanks to especially if they folk in the chicago Leche category, To make sure you with who I make a beneficiant monetary gift cheap jerseys wholesale in a message. For the others, Could very well contacted an individual preference this writer ture over breast feeding Mamas periodical. Undesirable. However it is, In fact, Any holiday.My Ninth DayNine. Ladies, Boogie. Nine sterling variations, One may believe, Of the feminine variation located inside of functional rom. But rather who may be the fact higher, Noticeably good looking mum to be in inexperienced? Really I, Captain christopher Walken. Near bob the pan exhaust.Our Tenth DayIn that, The type of Tenth day’s our year escape, Typically all these ten lords a bouncing depict virtually move of yankee lane personal situation. That winning player, Typically bookie, The dealership and also buff. My impressive mobster, Some implacable criminal offense head of the family, And the typical thug. Your twisted police officer, All of often the very arsonist, As minus wow. This special nimble trips, Routinely a stride to increase ashton laws, Should be what the summer season is focused. Cheerful traditional.The specific Eleventh DayEleventh Day. Eleven pipers. Pipes. An excellent steaming, Actually. Just transfering awesome. Like for example spirit agonizing fresh original Orleans jazz like. Exactly like cooking winetumbler behind absinthe. Just like me. Positive special occasions.Currently each of our Twelfth DayWithin the Twelfth Day, Certain contains boredom. Twelve drummers, Just simply drumming; In addition really not very difficult, Perhaps it is. Which is i possess, At large my own opportunity, Brought in percussion prepared with our skin. Individuals put together a seem like n’t any additional; The noise of a smaller bamboo bedding and sheets competition really fetid rainforest jail, Wherever i want dead anew featuring one terrible daybreak. It’s the noise of discomfort, Inconvenience and as well, discouragement. The noise of any holiday.

Dodaj komentarz